ZZINA Awards 4th edition that was held at Theater LaBonita left fans excited after the awards rightfully rewarded outstanding individuals in respective fields.

Sheeba

In the same mix, Team No Sleep queen Sheebah Karungi was the big winner of the evening.

Ykee Benda, Ceaserous and Ziza Bafana also won big at the ceremony

SEE FULL-LIST BELOW

BEST DANCEHALL SONG

• Dangerous – Ceaserous (Winner)

• Gamululu – A Pass

• Pull Up – Kent & Flosso

• Smart Wire – Vampino

• Tempo(Remix) – Dufla Diligon & Cindy

• Tuli Majje – Ziza Bafana

BEST DANCEHALL ARTIST

• A Pass

• Ceaserous

• Cindy Sanyu

• Nutty Neithan

• Vampino

• Ziza Bafana (Winner)

BEST LUGA FLOW/RAP SONG

• Nkalabuka – Da Agent (Winner)

• Omusomesa – Gravity

• Sala Pulesa – Mun G

• Yongeza Omuliro – Victor Kamenyo

BEST LUGAFLOW/RAP ARTIST

• Da Agent

• Gravity Omutujju (Winner)

• Mun G

• Navio

• Victor Kamenyo

BEST INSPIRATIONAL SONG

• Dembe – Bobi Wine

• Gula Emotoka – Lil Pazo

• Katonda Wange – David Lutalo

• Mama – Pallaso (Winner)

• Money – Gravity & David Lutalo

• Somesa Eggwanga – Radio & Weasel

SHOWBIZ PERSONALITY

• Bad Black

• Jack Pemba

• SK Mbuga

• Zari (Winner)

BEST CONTEMPORARY/RnB ARTIST

• Fille

• Geosteady (Winner)

• Irene Ntale

• King Saha

• Lydia Jasmine

• Rema

• Winnie Nwagi

BEST FANS TEAM

• B2c Soldiers

• Fire Base Army

• Nwagicians

• Radio & Weasel

• Sheebaholics (Winner)

• Team Spice Diana

BEST PRODUCER

• Andre

• Danz Kumapeesa

• Diggy Baur

• Morgan Isaac

Nessim (Winner)

BEST AFRO BEAT SONG

• Aidah – Bobi Wine (Winner)

• Farmer(Remix) – Ykee Benda & Sheebah

• Musawo – Winnie Nwagi

• Mwana Gwe – King Saha

• Ndi Wa Mululu – Geosteady

• Njogereza by Navio

• Onsanula – David Lutalo

• Soraye – Eddy Kenzo

• Tokigeza – B2C

BEST SONG WRITER

• Andre

• Black Skin

• Doctor Brain

• Mowzey Radio (Winner)

• Ray Signature

BEST COMEDIAN

• Alex Muhangi

• Anne Kansiime

• Mad Rat & Chiko

• Mariachi

• Salvado

• Swengere (Winner)

BEST COLLABORATION

• Agatako by DJ Pius & Jose Chameleon

• Byagana – Ziza Bafana, Radio & Weasel

• Farmer(Remix) – Ykee Benda & Sheebah (Winner)

• Gudi Gudde – Kalifah Aanaga, Radio & Weasel

• Mulimu Ki – Mary Bata Nutty Neithan

• Tempo – Dufla Diligon & Cindy

• Wadda Wa – Chozen & Sheebah

• What Did You Do – Fille & Nutty Neithan

BEST FEMALE ARTIST

• Cindy

• Fille

• Irene Ntale

• Lydia Jasmine

• Rema

• Sheebah (Winner)

• Winnie Nwangi

BEST MALE ARTIST

• Bobi Wine

• Eddy Kenzo

• GeosSteady

• King Saha

• Radio & Weasel

• Ykee Benda

• Ziza Bafana (Winner)

ARTIST OF THE YEAR

• Bobi Wine

• David Lutalo

• Rema

• Sheebah (Winner)

• Winnie Nwangi

• Ykee Benda

• Ziza Bafana

BREAKTHROUGH ARTIST

• Da Agent

• Ykee Benda (Winner)

• Lil Pazo

• Kent & Flosso(Voltage Music)

• B2C

• Ceaserous

• Roden Y

SONG OF THE YEAR

• Dangerous – Caserous (Winner)

• Farmer – Ykee Benda & Sheebah

• Muna Kampala – Ykee Benda

• Musawo – Winnie Nwagi

• Nkwatako – Sheebah

• Smart Wire – Vampino

• Tokigeza – B2C

BEST SPORTS PERSONALITY OF THE YEAR

Denis Onyango (Winner)

LIFE TIME ACHIEVEMENT AWARD

Madoxx Sematimba (Winner)

No Banner to display

Leave a Reply

Your email address will not be published.